تاریخ انتشار :یکشنبه ۲۳ مهر ۹۶.::. ساعت : ۲:۲۵ ب.ظ
فاقددیدگاه
Print This Post

افول امپریالیسم امریکا با ترامپ یاغی

اندک  زمانی  است  که شاهد ظهور  و بروز  نوع جدیدی  از  امپریالیسم و استعمار گری در کسوت یاغی  گری  و تهدید در دهکده ی جهانی هستیم.
در جهان پسا مدرن امروزی  که مطبوعات و رسانه های آزاد  به برکت فضای مجازی و گردش آزاد  اخبار ، می توانند  بزرگترین مانع  این رویداد تلخ باشند.

خبر بیست/// سید عبدالمناف محسنی. دانشجوی دکتری علوم سیاسی دانشگاه شیراز

با نگاهی گذرا به سیاست های کلی روسای جمهور ایالات متحده آمریکا بعد از جنگ جهانی دوم متوجه این نکته می شویم که ” سلطه طلبی و زیاده خواهی” فصل مشترک همه ی آنها بوده و هست و هر یک از آنها با زبان و ادبیات خاص خود سعی داشت به این اهداف دست یابد‌، دموکرات ها با لبخند و مذاکره و جمهوی خواهان با تهدید و فشار و جنگ طلبی‌.

ایران و جمهوری اسلامی چهار دهه است که به مهمترین چالش امپریالیسم آمریکا در نظم نوین جهانی مورد نظر سردمداران نظام سلطه تبدیل شده است.
هرچند – بدون هیچ گونه حب و بغضی – دشمنی آمریکا با ملت ایران به قبل از انقلاب و حمایت آیزنهاور از کودتای ۲۸ مرداد و سرنگونی دولت مردمی ” دکتر مصدق ” و حمایت های بی دریغ آنها از رژیم محمدرضا شاه در مقابل مردم ایران باز می گردد اما این دشمنی ها با پیروزی انقلاب اسلامی وارد فاز جدیدی می شود.
تحریم ملت و دولتی که با بیرون راندن شاه معدوم به دمکراسی مورد نظر آمریکا جامعه ی عمل پوشانده نشان داد که دموکراسی آمریکایی شعار و عوام فریبی بیش نیست ، همچنین حمایت از صدام در جنگ هشت ساله نمونه و مصداق بارزی از این دشمنی ها و مخالفت هاست.

در این چهار دهه از عمر جمهوری اسلامی شاهد بکار بردن ادبیات خشونت بار و سخیفی مانند ” سوزاندن ریشه های ملت ایران، محورت شرارت و تحریم های فلج کننده ” از سوی روسای جمهور و مقامات ارشد کشوری هستیم که خود را مدعی حقوق بشر ، دمکراسی و کدخدای دهکده ی جهانی مطرح نموده در قبال دولت و ملتی که در مقابل زیاده خواهی و سلطه ی آنها ایستاده است.

هر چند تبریک عید نوروز و تکرار جمله ی ” نگران ملت ایران هستیم ” در مقابل تحریم های فلج کننده -به قول خودشان – نشان از بی رنگ بودن حنای دست کاخ سفید نشینان داشت.

می توان گفت ” ریگان، بوش پسر و ترامپ ” ، ” یاغی تر ” از بقیه ی روسای آمریکا بودند. بی توجهی به قوانین بین المللی، حمله به افغانستان و عراق با وجود مخالفت های جامعه جهانی و حالا بروز پدیده ای به نام ” ترامپ ” که وانمود می کند به هیچ اصل و قانونی پایبند نیست و هر چیزی را با معامله ” بنگاهی” به یک چشم نگاه می کند.

اعلام استراتژی دولت ترامپ در قبال ” ایران ” با ادبیاتی توهین آمیز، مداخله جویانه ، قلدر مآبانه ، خصمانه و تکراری، ادامه ی تجربه ی شکست خورده ی پیشینیان وی است.

اگر ترامپ از حافظه ی تاریخی خود کمک می گرفت متوجه می شد که تهدید نرم همراه با لبخند و مذاکره یا سیاست ” چماق و هویج ” دمکرات ها و تهدید تند و خشن جمهوری خواهان و توسل آنها به ” وجود انواع گزینه های روی میز ” علیه ایران و جمهوری اسلامی هیچ نتیجه ای نگرفتند، دیگر نیازی به تکرار سیاست های غلط اندر غلط نداشت.

عدم تایید برجام و محول نمودن تصمیم گیری در مورد بر جام به کنگره ، در حالیکه آژانس اتمی بارها پایبندی ایران به برجام را تایید نموده و تروئیکای اروپایی ضمن تایید پایبندی ایران به برجام ، راهی بر خلاف متحد پیشین خود انتخاب نمودند ، همچنین اتخاذ مواضع خصمانه علیه سپاه پاسداران ، لفاظی و حمله به حزب الله لبنان و استفاده از واژه ی مجعول ” خلیج عربی” نشان از بدعهدی امریکا و عدم پایبندی این کشور به اصول و قوانین بین المللی را دارد.

سخنان ترامپ در مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری سال گذشته امریکا و تشکیل ” داعش ” توسط دولت اوباما همچنین اعتراف خانم هیلاری کلینتون در کتاب ” خاطراتش ” همگی حاکی از این واقعیت تلخ است که داعش و طالبان ساخته و دست پرورده ی خود امریکاست و شعار امروزی مبارزه با داعش از سوی آمریکا و متحدانش خنده و جوکی بیش نیست. کسانی که تا دیروز در شهرهای مختلف و حتی پاریس کنفرانس حمایت از داعش و مردم سوریه را مدیریت می کردند و از دعوت ایران به آن خودداری می کردند.
عدم پایبندی به معاهدات و قوانین بین المللی همانند خروج از توافق تغییرات آب و هوایی پاریس، مشخص کردن زمان خروج از یونسکو به حمایت از اسرائیل – در دی ماه آینده – ، خروج از توافق تجارت آزاد آمریکای شمالی، تهدید کره ی شمالی به حذف از کره ی زمین بر خلاف تمامی مقررات بین المللی ، تهدید کره جنوبی متحد اصلی امریکا در شبه جزیره کره به دادن امتیازات اقتصادی یا خروج امریکا از مذاکرات دو جانبه، تهدید مکزیک به دادن پول ساخت دیوار حائل بین دو کشور و تهدید عربستان در ولخرجی نمودن و خرج دلارهای سعودی در اقتصاد آمریکا و تحریم های روسیه و بروز تنش در رواب
ط با روسیه و ترکیه به عنوان یکی از اعضای ناتو باعث رسوایی بیش از پیش کاخ سفید و منزوی شدن آن و عدم اعتماد جامعه جهانی به آمریکا شده است.
این در حالی است که حتی خود امریکایی ها هم با سیاست های ترامپ مخالفت کرده و این سیاست ها را باعث انزوای آمریکا و از دست دادن متحدان سنتی خود قلمداد نمودند‌

نتیجه ی تصمیم ها و ادبیات نادرست و دور از شان ترامپ و عدم پایبندی وی به قوانین بین المللی ، در دنیای پسا مدرن امروزی که هیچ حرکت ، تصمیم و سخنی از چشم جهانیان به برکت فضای مجازی مصون نمی ماند، باعث افول قدرت آمریکا و سست شدن بیش از پیش پایه های کدخدای دهکده ی جهانی می شود.

دیدگاه خود را به ما بگویید.