تاریخ انتشار :چهارشنبه ۲۷ دی ۹۶.::. ساعت : ۷:۴۵ ب.ظ
فاقددیدگاه
Print This Post

پیر موسیقی محلی ایران، اسطوره ی موسیقی لری ممسنی درگذشت+ زندگینامه

احمد احمدی، مهمترین و کهنسال‌ترین خواننده موسیقی منطقه بویراحمد و ممسنی که به گفته خواننده مشهور بختیاری به پیر موسیقی محلی ایران شهرت داشت،, عصر امروز درگذشت.

خبر بیست// معصومه بوستانی

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبر بیست، سعید اسلامی (موزیسین و پژوهشگر موسیقی بویر احمد و ممسنی) ضمن اعلام این خبر اظهار کرد: احمد احمدی از خوانندگان مولف حوزه منطقه بویراحمد و ممسنی بود که متاسفانه امروز (چهارشنبه 27 دی) به دلیل کهولت سن این گنجینه موسیقی کشورمان را از دست دادیم.

وی در ادامه افزود: ترانه‌های ماندگاری چون «که کی جونی دورش نی» و «دل گورو دار» از آثاری است که ساخته و اجرا شده توسط ایشان است. احمد احمدی در سال‌های 1342 و تا 1346 نیز قطعاتی را در رادیو شیراز ضبط کرد که از این رادیو پخش می‌شد.

این نوازنده کمانچه و پژوهشگر گفت: سال‌ها همه گمان می‌کردند این خواننده مولف فوت کرده است تا اینکه چند سال قبل اخباری از او به دست آمد و با ایشان آشنا شدم و بعدها در دو مرحله مورد تقدیر قرار گرفت که آخرینش در جشنواره موسیقی آئینه‌دار بود.

اسلامی همچنین عنوان کرد: احمد احمدی در موسیقی حوزه بویراحمد و ممسنی یک خواننده الهام‌بخش محسوب می‌شد که کارشناسان مطمئن هستند چنین خواننده‌ای دیگر در این منطقه تکرار نخواهد شد. ایشان ذوق هنری جالبی داشت که حتی اشعار کارهایش را نیز خودش می‌سرود.

آواز معروف این خواننده محلی به نام “دل گورو دار” که در سال ۱۳۴۶ در رادیو شیراز ضبط شده‌ است.

اصیلترین آهنگ های لری ممسنی با صدای استاد احمد احمدی

دانلود اصیلترین آهنگ های لری اثر استاد احمد احمدی اسطوره موسیقی لری ممسنی فردی که برای اولین بار در سال ۱۳۴۴ آواز لری را در رادیو ملی طنین انداز کرد.

استاد احمد احمدی زاده و بزرگ شده منطقه قلعه کهنه ممسنی است. وی از سال ۱۳۴۴ در اداره ی رادیو شیراز به صورت رسمی خوانندگی خود را شروع  و توانست در اندک زمان فعالیتش آثاری ارزشمند به زبان لری ممسنی به یادگار بگذارد آثاری که کماکان در بین طرفداران موسیقی اصیل ممسنی جایگاه خود را حفظ نموده است.

تمامی اشعار موسیقی استاد احمدی توسط خود ایشان سروده , تنظیم و خوانده میشد به گونه ای که به سبک احمدی مشهور شد.

دیدگاه خود را به ما بگویید.