تاریخ انتشار : جمعه ۱۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۸:۴۳

فرهنگیان تنها در زمان انتخابات دیده می شوند/ موج سواری تاجگردون بر شعار رفاه فرهنگیان

فرهنگیان تنها در زمان انتخابات دیده می شوند/ موج سواری تاجگردون بر شعار رفاه فرهنگیان
بودجه آموزش و پرورش در معیشت فرهنگیان بهبودی ایجاد نمی کند/ آقای تاجگردون پاسخگو باشید که فرهنگیان فقط در زمان انتخابات باید دیده شوند؟

خبر بیست؛
سید محمد قاضی نیا – استاد دانشگاه

درباره بودجه سال ۹۹ و بودجه تخصیص یافته به وزارت آموزش و پرورش، اگرچه سازمان برنامه و بودجه مدعی است در سال جاری، اعتبار مصوب وزارت آموزش و پرورش و ردیف‌های تابعه آن شامل ردیف هزینه‌ای ادارات کل آموزش و پرورش استان‌ها از محل منابع عمومی دولت به میزان ۴۵۲ هزار میلیارد ریال است که اعتبار مذکور با رشدی بالغ بر ۲۳.۲ درصد، به حدود ۵۵۷ هزار میلیارد ریال در لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ افزایش یافته است، اما بررسی لایحه بودجه کل آموزش و پرورش در سال ۹۹، نشان می‌دهد رشد واقعی این بودجه نسبت به سال ۹۸ چیزی حدود ۱۷ درصد رشد داشته است.
اما با توجه به این موضوع که بخش اعظم این بودجه صرف هزینه‌های جاری وزارتخانه مربوطه شده و چیزی حدود ۹۸ درصد از اعتبارات این وزارتخانه صرف پرداخت حقوق می‌شود، بدون شک کاهش بودجه آموزش و پرورش باعث حرکت سریع‌تر در مسیر (پولی‌سازی) آموزش و کاهش کیفیت مدارس دولتی در سال ۹۹ می‌شود. ضمن اینکه این ارقام نیز با توجه به مطالبات فرهنگیان فرهیخته نه تنها نمی‌تواند تحولی در ساختار آموزشی کشور ایجاد کند بلکه برای رتق و فتق امور جاری معلمان با توجه به طرح‌هایی از قبیل: رتبه بندی معلمان و با توجه به حمایت از قشر معلمان جامعه طبیعی است که وضعیت موجود و ارقام تخصیص یافته نه تنها بهبودی در وضعیت معیشتی معلمان ایجاد نمی‌کند بلکه به واسطه افزایش مشکلات این قشر زحمتکش و تاثیرگذار، تبعات جبران ناپذیری برای نظام آموزشی و تربیتی کشور به همراه خواهد داشت.
ضمن اینکه کمبود ۷۰ هزار معلم و ۳۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار فقط در دوره ابتدایی در کسر بودجه غیرآشکار سال ۹۹ پیش‌بینی می‌شود و حتی ممکن است تحقق همین منابع پیش بینی شده برای بودجه ۹۹ نیز در تحقق با مشکلاتی مواجه شود.
متاسفانه طی سال‌های گذشته دولت سعی داشته است با افزایش واگذاری مدارس دولتی و افزایش مدارس غیردولتی هزینه‌های آموزش و پرورش را کاهش دهد در حالی که نه تنها این اتفاق رخ نداده بلکه با شکست حرمت معلمان و کاهش دستمزد‌های واقعی این قشر فرهیخته، جایگاه و شأن معلمان نیز در حراج هستند.

سوال اینجاست که آقای تاجگردون و کمیسیون اقتصادی مجلس با این تفاسیر و با توجه به اهمیت جایگاه قشر فرهنگیان و محدودیت‌های اقتصادی کشور ناشی از درآمد‌های کشور چه کردید در طی این ۸ سال که به بهبود معیشت معلمان و به تبع آن ارتقا کیفیت نظام آموزشی کشور کمک کرده باشد؟
به نظر می رسد با توجه به بودجه ۹۹ که در مرقومه های قبلی به تحلیل آن پرداختم و با توجه به کسری بیش از ۱۵۰ هزار میلیاردی بودجه در سال آینده و این تخصیص بودجه به آموزش و پرورش نباید شاهد بهبود در وضعیت معیشت فرهنگیان باشیم.
از وقتی که برای مطالعه مطلب اختصاص دادید کمال تشکر را دارم.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 1
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

از باشت جمعه , ۱۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۹:۵۹

درطول هشت سال که مسئول بودجه ریزی بوده، خواب بوده تازه بیدار شده فهمیده زیر دست معلم بوده یه روزی! من یک معلمم!