تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۰

یادگار و عملکرد هشت ساله تاج‌گردون

یادگار و عملکرد هشت ساله تاج‌گردون
نبود شایسته سالاری در جذب و استخدام برای انتخاب مدیران هم یادگار عملکرد هشت ساله!

خبر بیست؛


به قلم سید محمد قاضی نیا – استاد دانشگاه

وظیفه اصلی یک نماینده قانونگذاری و نظارت بر انجام قانون در حوزه انتخابیه خود می باشد. در طی ۸ سال گذشته شاهد جذب نیرو و به کارگیری هایی بودیم که بدون برگزاری آزمون بوده و انتقادات بسیاری از جمله قشر جوان و نخبه را به دنبال داشته است. از طرفی وظیفه نماینده که نظارت بر انجام قوانین است، سوال اینجا پیش می آید که چرا نماینده با توجه به اینکه همسو با دولت نیز بوده از بیان و شفاف سازی در این خصوص شانه خالی می کند؟!. در دو دور گذشته انتخابات مجلس شاهد بودیم که نزدیک به انتخابات زمان کلنگ زنی ها و برگزاری همایش ها همراه با جشن و آواز خوانی ها بوده است که اولا کلنگ زنی های پروژه ها از عملکرد نماینده نباید باشد، و در ثانی آن زمان باید زمان بهره برداری باشد نه کلنگ زنی و یا دادن وعده ها!
وعده هایی داده شد که اگر به گذشته برگردیم و وب گردی کنیم از وعده بکارگیری ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ نفری در پتروشیمی بعد از اتمام این پروژه سخن به میان آمده که در مردادماه سال ۹۸ از زبان نماینده شنیده شد که پتروشیمی هم فایده ای برای اشتغال ندارد چراکه بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ نفر آنهم از تخصص هایی نیاز است که ممکن است از استان های دیگر تامین شوند!
از جمله وعده ساخت کارخانه لاستیک سازی بود که هنگام کلنگ زنی آن عنوان شد اگر ۵ پروژه صنعتی درکشور اجرا شود یکی از آنها در شهرستان های گچساران و باشت خواهد بود که این وعده نه به جایی رسید و شفاف سازی در خصوص آن صورت نگرفت!
حال نزدیک به انتخابات با این همه اوضاع آشفته اقتصادی شاهد همان روش تکراری آوردن مسئولین و کلنگ زنی ها و دادن وعده هایی همچون پروژه راه آهن و قطار برای گچساران و باشت هستیم. برای ساخت هر کیلومتر جاده آسفالت ۲.۵ میلیارد تومان و برای ساخت هر کیلومتر ریل قطار حدود ۷ میلیارد تومان بودجه نیاز است. با این اوضاع آشفته اقتصادی و برآورد ۱۵۰ هزارمیلیارد کمبود بودجه ای که برای سال ۹۹ برآورد شده است چگونه می توان از همچون وعده هایی، سخن گفت؟
با فرض اینکه پروژه راه آهن و قطار گچساران الان موجود باشد. آقای تاجگردون پاسخگو باشید که قرار است چه محصولات تولیدی از پالایشگاه لیشتر، کارخانه لاستیک و کارخانجاتی که می توانست این ۸ سال ساخته شوند را صادر کند؟
«توسعه اقتصادی» عبارت است از رشد همراه با افزایش ظرفیت‌های تولیدی اعم از ظرفیت‌های فیزیکی، انسانی و اجتماعی. در توسعه اقتصادی، رشد کمی تولید حاصل خواهد شد اما در کنار آن، نهادهای اجتماعی نیز متحول خواهند شد، نگرش‌ها تغییر خواهد کرد، توان بهره‌برداری از منابع موجود به صورت مستمر و پویا افزایش یافته، و هر روز نوآوری جدیدی انجام خواهد شد.
اهداف توسعه اقتصادی
افزایش ثروت و رفاه مردم جامعه (و ریشه‌کنی فقر) و ایجاد اشتغال اهداف توسعه اقتصادی است که هر دو در راستای عدالت اجتماعی است.
سوال اینجاست:
– چه میزان از فقر در شهرستان های گچساران و باشت کاسته شده و اشتغال پایدار مبتنی بر حفظ عدالت در جامعه اجرایی شده است؟
بر اساس تعاریف فوق پارک و زمین چمن و … نمیتوانند از موارد توسعه محسوب شوند و دیدگاه های انتقادی این روزهای مردم شهرستان های گچساران و باشت مبنی بر جذب و به کارگیری های بدون آزمون و انتخاب مدیران بدون رعایت فاکتور شایسته سالاری دلیلی بر عدم توسعه ۸ ساله گچساران و باشت می باشد.
در پایان از وقتی که برای مطالعه متن اختصاص دادید کمال تشکر را دارم.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.