کد خبر : 27875
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۲

ماجرای تعویق در جواب آزمایشات و برزخ بیماران گچسارانی/اصنافی که پلمپ می شوند/ماجرای حضور چینی ها در گچساران/گلایه فرماندار از افزایش قیمت ها

ماجرای تعویق در جواب آزمایشات و برزخ بیماران گچسارانی/اصنافی که پلمپ می شوند/ماجرای حضور چینی ها در گچساران/گلایه فرماندار از افزایش قیمت ها

به گزارش خبر بیست, سهراب صیدی،رئیس شبکه بهداشت و درمان گچساران در جلسه ستاد مقابله با کرونا که در سالن جلسات فرمانداری گچساران برگزار شد؛گفت:تا الان ۱۵مورد مثبت قطعی کرونا در این شهرستان به ثبت رسیده است ،اما مشکلی که الان وجود دارد نزدیک دو هفته است که آزمایشگاه شیراز جواب آزمایشات این شهرستان را

به گزارش خبر بیست, سهراب صیدی،رئیس شبکه بهداشت و درمان گچساران در جلسه ستاد مقابله با کرونا که در سالن جلسات فرمانداری گچساران برگزار شد؛گفت:تا الان ۱۵مورد مثبت قطعی کرونا در این شهرستان به ثبت رسیده است ،اما مشکلی که الان وجود دارد نزدیک دو هفته است که آزمایشگاه شیراز جواب آزمایشات این شهرستان را هنوز تحویل نداده است.

ماجرای تعویق در جواب آزمایشات

وی افزود:به هرحال ما باید پاسخگوی مردم باشیم و توقع داریم که این امر از سوی متولیان امرپیگیری شود و جواب آزمایشات هرچه سریع تر به دست مردم برسد چرا که برخی ها در این خصوص همچنان بلاتکلیف هستند.
صیدی در ادامه تصریح کرد:اگرچه جواب آزمایشات کرونا تا دو هفته پیش به طور مرتب انجام می شد اما در این مدت نیز نمونه هایی که به شیراز فرستادیم تحویل ندادندکه برخی از متولیان امر عنوان کردند که هزینه آزمایشات پرداخت نشده و جواب آزمایشات معطل این قضیه مانده است.
رئیس شبکه بهداشت و درمان گچساران افزود:این درحالی است که چند روز گذشته هزینه مورد نظر از طرف دانشگاه علوم پزشکی استان واریز شده است و آزمایشگاه امروز و فردا می کنند ،اما با پیگیری های صورت گرفته قرار شده است که فردا به طور کامل جواب آزمایشات داده شود.
برزخی های گچساران!؟
فرماندار گچساران گفت:این موضوع را با دانشگاه علوم پزشکی استان پیگیر شدیم،به هرحال این موضوع هم نگرانی ایجاد کرده است و برخی ها در یک عالم برزخ مانده اند ،لازم است که جواب آزمایشات هرچه زودتر داده شود و این حق طبیعی مردم است و بحث کشتارگاه مرغ هم باید هرچه زودتر تعیین تکلیف شود .
فرماندار گچساران افزود:بنابراین آزمایشگاه استان هم در این خصوص راه اندازی شده است که می تواند این مشکلات را به خوبی مرتفع کند.

تشکر از بسیج و سپاه
صیدی درادامه تصریح کرد:باید توجه داشت که تعداد موارد مشکوکی که به بیمارستان مراجعه می کنند بیشتر می شود ،این که برخی ادارات و ارگان ها کار را رها کرده اند خود جای بحث دارد، اما از بسیج و سپاه تشکر و قدردانی می کنیم و معتقدیم که همچون گذشته ادارات ،سازمان ها و نهادها بایدبرای مقابله با کرونا پای کار باشند.

غفلت ادارات گچساران

مرادی ،دیگرنماینده بهداشت و درمان در این نشست گفت:طرح فاصله گذاری هوشمند صرفا مخصوص اصناف نیست و باید بحث بهداشت و رعایت اصول بهداشتی در ادارات و نهادها نیز با جدیت بیشتری اجرایی شود؛بحث گندزدایی و ضدعفونی در برخی از ادارات صورت نمی گیرد درحالی که به طور روزانه این اقدامات باید دنبال شود.

فرماندار گچساران درادامه گفت:ایرادی برقضیه پاساژها وارد است و اصناف مختلفی ممکن است دراین مراکز درحال فعالیت باشند که حق فعالیت ندارند ،چرا که تردد زیاد می شود در نتیجه باید پاساژها تعطیل باشند و برخی از اصناف نیز طبق پروتکل های بهداشتی ملزم به رعایت موارد هستند.

چه اصنافی پلمپ می شوند
خوانپایه درادامه تصریح کرد:برخی داروخانه ها که مراجعه می کنیم افراد زیادی به عنوان مشتری رجوع می کند و اصلا فاصله گذاری اجتماعی تعریف شده در این موارد هم رعایت نمی شود و این خودش به نوعی مشکل ساز خوهد شدکه باید مورد نظارت بیشتری قرار بگیرد.

فرماندار گچساران گفت:اصنافی که اصول و پروتکل بهداشتی را رعایت نمی کنند و نیز بعضا فعالیت غیر قانونی انجام می دهندبایدپلمپ شوند،حتی بنده خودم یک صنف ساندویچی را در سطح شهرمشاهده کردم که مشغول به فعالیت بود، هرچند معتقدیم که تاکنون بازار و مردم همکاری خوبی داشته اند.

نگرانی از فعالیت برخی صنوف
شهردار گچساران درادامه افزود:اصنافی که قرار است مجدد فعالیت کنند باید مشخص و دقیق اطلاع رسانی شود،ممکن است همین بحث باز شدن و فعالیت برخی صنوف موجی ایجادکند که نگران کننده باشد در حالی که حتی دستفروش هم برای راه اندازی مجدد کسب و کارش به ما مراجعه کرده است.

وی افزود:صنعت ساختمان سازی هم باید مورد پیگیری و نظارت قرار بگیرد،در برخی نانوایی ها هم طرح فاصله گذاری اجتماعی انجام نگرفته و دربازارچه میوه فرشان هم برخی موارد بهداشتی رعایت نمی شود.

مرادی درادامه گفت:این موارد نیز باید مود توجه قرار گیرد که هیچ مشتری حق دست زدن به میوه ،سبزیجات و تره بار را ندارد که این موارد در مواردی باز هم رعایت ‌نمی شود.

رئیس صنعت معدن و تجارت گچساران درادامه تصریح کرد: اولین روزی است که برخی از صنوف کم خطر می توانند فعالیت شان را با رعایت پروتکل بهداشتی انجام دهند، ممکن است برخی از افراد حتی درسامانه وزارت بهداشت هم ثبت نام نکرده باشند که لازمه بازگشایی صنف های کم ریسک و کم خطر دریافت کد رهگیری و ثبت نام در سامانه و رعایت پروتکل بهداشتی است.

تاثیر نظارت ها!؟
شریفی افزود:با این وجود حدود ۸۰درصد بازار باز خواهد شد که باید گشت های نظارتی هم در این خصوص بیشتر شود.

فرماندار گچساران درادامه تصریح کرد :اگرصنفی موارد و پروتکل بهداشتی را رعایت نکند، بایدتعطیل شود هرچنددر بحث بازدارندگی باید اقداماتی نیز انجام شود و بایدتاثیر بازرسی ها و نظارت ها را ببینیم و اجازه ندهیم که عده ای از این شرایط سوءاستفاده کنند.

ازدحام مراسمات ترحیم؟!
ظفری، شهردارگچساران گفت:درحالی که ورودی بهشت زهرا مسدود شده است اما تجمع خودروها و افراد را هنوز داریم ،متاسفانه برخی ها همچنان مراسمات را در خانه ها برگزار می کنند که نیاز است این موارد را شهروندان رعایت کنند.
یوسفی، نماینده سد چمشیر گفت:تقریبا از روز اول مصوبات لازم را انجام دادیم و در چمشیر حدود ۷۰۰نفرنیرو داریم که نیمی بومی هستند و نیمی هم از شهرهای مختلف کشور هستند و پیمانکاران هم اصرار بر ادامه کار دارند.

ترس چینی ها
وی افزود:پیشنهاد می شود افرادی که از شهرهای دیگر می آیند تست غربالگیری و سلامت انجام شود و با رعایت اصول بهداشتی به پروژه برگردند،در خصوص کارگران چینی هم از ما می ترسند و قرار هم نیست در این شرایط به پروژه بیایند.

به فکر اقتصاد مردم باشید!
یکی از پیمانکاران سد چمشیر گفت:۲۰۰کارگر داریم و باید کار کنیم که خرج زندگی مردم را بدهیم‌ به هرحال تدابیرو تصمیماتی اتخاذ شود تا مشکلی در این خصوص ایجاد نشود و باید به فکر اقتصاد مردم هم باشیم.

چینی ها کار را رها کردند
وی گفت:در این اوضاع باید چکار کنیم؟ در حالی که کارگران بنده۷۰درصد بومی است، چینی ها کار را رها کردند و از نظر زمانی در پروژه عقب هستیم و در تامین اجتماعی و تامین معاش کارگران با مشکل مواجه هستیم.

خوانپایه گفت:تا آخر فروردین این شرایط باید همچنان ادامه پیدا کند،بعد از این تاریخ هم چارچوبی مشخص شود و در جلسه ای جداگانه بررسی ها انجام شود تا تدابیرو تصمیمات لازمه در این خصوص هم اخذ شود، امروز حساسیت و شرایط سلامت مردم در راس امورات قرار دارد و باید از اپیدمی شدن این بحران پیشگیری کنیم.

بسیج و سپاه همچنان پای کار مردم
نورایی نسب فرمانده سپاه ناحیه گچساران درادامه گفت: بسیج و سپاه همچون گذشته در خط مقدم مبارزه با این ویروس منحوس قرار دارد و با جدیدت پای کار مردم است ، درحوزه پیشگیری و مقابله با کرونا ویروس جهادگران بسیجی تا ریشه کنی کامل این ویروس از هیچ تلاش کوششی دریغ نخواهند کرد.

وی افزود:در بحث شرکت های خصوصی و پروژه ها پیشنهاد این است که خود عزیزان کارفرما و پیمانکاران تا آخر فروردین ماه منتظر بمانند تا وضعیت ، شرایط و کنترل این بیماری در کشور به چه میزان خواهد بود و بعد تصمیمات و تدابیر لازم هم به بهترین شکل گرفته شود.

نورایی نسب درادامه تصریح کرد:درمانگاه سپاه ناحیه گچساران این آمادگی را داردکه در بحث غربالگری و تست سلامت کارگران و خانواده های آنها، پروژه هایی بزرگی همچون سد چمشیر را یاری و کمک کند.

گلایه فرماندار از افزایش قیمت ها
فرماندار گچساران در ادامه گفت:نگرانی از قیمت های بالای برخی اجناس وجود دارد و به ویژه گلایه ها از افزایش قیمت میوه و تره بار بسیارشده است.
شریفی درادامه گفت:در بحث بازرسی ،نظارت و کنترل در بازار هستیم و شخصا خودم برخوردهای لازم را انجام می دهم،منکر گرانفروشی دربحث تره بارو میوه نمی شویم اما بحث کیفیت را هم داریم طبیعتا گوجه برخی مناطق مختلف با قیمت های متفاوتی هم عرضه می شود.
بدنبال مچ گیری دربازار نیستیم
خوانپایه اظهارکرد:حدود یکماه است که بازار تعطیل است و بازاریان همکاری خوبی هم تا به امروز داشته اند،اما برخی صنوف همیشه باز بوده و مشتری های خودشان را هم دارد و نباید بی انصافی هم در مواردی هم شود و گرانفروشی انجام گیرد که باید برخوردها و نظارت های لازم صورت گیرد.
فرماندار گچساران درادامه تصریح کرد:بدنبال مچ گیری دربازار نیستیم اما باید قیمت ها رعایت شود و با متخلفین در بازار با جدیت هم برخورد شود.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.