تاریخ انتشار : شنبه ۱ آذر ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۵

مافیای پتروشیمی و ظلم بزرگ به شهروندان گچساران را رسوا نمایید!/ تخفیف ویژه سهام ۲۰ درصدی اختصاصی گچسارانی‌ها را چه کسانی به جیب زده‌اند

مافیای پتروشیمی و ظلم بزرگ به شهروندان گچساران را رسوا نمایید!/ تخفیف ویژه سهام ۲۰ درصدی اختصاصی گچسارانی‌ها را چه کسانی به جیب زده‌اند
هشدار و تقاضای عاجزانه از مسئولان نظارتی؛

سهامدارن پتروشیمی گچساران (پتروشیمی کازرون، پتروشیمی دهدشت، پتروشیمی ممسنی، پتروشیمی بروجن، بانک صادرات، بیمه توسعه، هلدینگ خلیج فارس) همگی دارای شخصیت حقوقی هستند و تاکنون هیچ سهمی از سهام ارزشمند پتروشیمی گچساران به مردم واگذار نشده است.

خبر بیست؛ شهرستان گچساران به عنوان یکی از اصلی‌ترین حوزه‌های نفت و گاز ایران دارای سابقه‌ای طولانی به درازای تاریخ صنعت نفت در خاورمیانه می‌باشد. اما ضمن تشکر از برخی خدمات، این سابقه طولانی در تاریخ صنعت نفت و گاز تاکنون منافع چندانی برای این شهرستان و شهروندان درد کشیده و همیشه مظلوم آن نداشته است.
شهرستان گچساران با داشتن مخازن و میادین بزرگ نفت و گاز طی چند دهه اخیر مورد بی‌اعتنایی و ظلم بی‌سابقه‌ای قرار داشته و سرمایه‌های عمومی کم نظیر آن همواره توسط برخی افراد یا گروه‌ها به تاراج رفته است. در کنار تاراج سرمایه‌های انسانی و اجتماعی، سرمایه و ظرفیت صنعت نفت و گاز را می‌توان برجسته‌ترین حوزه‌ای دانست که مورد غارت و شبیخون افراد یا گروه‌های خاص بوده است.
شهرستانی که با داشتن بزرگترین مخازن و میادین نفت و گاز، طولانی‌ترین خطوط انتقال و قدیمی‌ترین تأسیسات نفت و گاز در کشور، از داشتن حتی یک واحد پتروشیمی یا پالایشگاه محروم است، طی دو دهه گذشته درگیر ماجرای بحث برانگیزی به نام پتروشیمی گچساران بوده است که خود یکی از نشانه‌های عقب نگه داشتن این شهرستان است.
با توجه به ماجرای اعتراض سهامداران پتروشیمی گچساران به افزایش سرمایه این شرکت و انتشار این اعتراض در سطح ملی و منطقه‌ای که خود احتمالاً نشان از رازهای پشت‌پرده و ابهامات یا تخلفات بزرگ اقتصادی و مالی در پتروشیمی گچساران دارد، لازم است تا افکار عمومی به خصوص شهروندان گچساران، مسئولین نهادهای امنیتی و نظارتی پرسش‌های زیر را از مدیران پتروشیمی گچساران و حتی نماینده سابق گچساران که خود یکی از دست‌های پشت پرده این ماجراست، پیگیری نمایند:
 1- چرا پذیره نویسی عمومی پتروشیمی گچساران تاکنون صورت نگرفته است؟
در حالی که بیش از دو دهه از طرح و گلنگ‌زنی‌های متعدد این پتروشیمی می‌گذرد، هیچ خبری از پذیره نویسی عمومی برای پتروشیمی گچساران منتشر نشده است.
سهامدارن پتروشیمی گچساران (پتروشیمی کازرون، پتروشیمی دهدشت، پتروشیمی ممسنی، پتروشیمی بروجن، بانک صادرات، بیمه توسعه، هلدینگ خلیج فارس) همگی دارای شخصیت حقوقی هستند و تاکنون هیچ سهمی از سهام ارزشمند پتروشیمی گچساران به مردم واگذار نشده است.
جالب اینکه حدود 30 درصد از سهام پتروشیمی‌های کازرون، دهدشت، ممسنی و بروجن از طریق پذیره نویسی و با قیمت اسمی 100 تومان به شهروندان این مناطق واگذار شده است. یعنی بسیاری از شهروندان و سهامداران پتروشیمی کازرون، دهدشت، ممسنی و بروجن را می‌توان سهامدار پتروشمی گچساران دانست در حالی که شهروندان گچساران هیچ سهمی در پتروشیمی شهر خود ندارند!
شهروندان گچسارانی نیز باید مانند دیگر شهروندان و سهامداران خط دنا (پتروشیمی کازرون، پتروشیمی دهدشت، پتروشیمی ممسنی، پتروشیمی بروجن) می‌توانستند سهام پتروشیمی شهر خود گچساران، آنهم به قیمت هر سهم 100 تومان را خریداری نمایند.
 2- 20 درصد سهام اختصاصی شهروندان گچساران در پتروشیمی گچساران را چه کسانی غارت کردند؟
بر اساس طرح اولیه پتروشیمی‌های خط اتیلن غرب و خط دنا، قرار بود حدود 40 درصد از سهام شرکت‌های پتروشیمی این طرح بزرگ از طریق پذیره نویسی عمومی به شهروندان سراسر کشور واگذار شود که این سیاست واگذاری سهام به عموم مردم تاحدودی اجرایی شد. اما در مورد شرکت پتروشیمی گچساران با توجه به مصوبه دولت دکتر احمدی‌نژاد و مکاتباتی مبنی بر توافقات فوق که نسخ آنها در فرمانداری موجود است، قرار شد تا از سهم 40 درصدی پذیره نویسی عمومی، 20 درصد سهام به صورت کاملاً اختصاصی و با شرایط ویژه به شهروندان گچساران واگذار شود.
بر اساس برخی اسناد و توافقات صورت گرفته فرمانداری گچساران در اواخر دهه 1380، طی یک مصوبه قرار شد تا 20 درصد سهام اختصاصی شهروندان گچسارانی از پتروشیمی گچساران در بلوک‌های 5 درصدی به شهروندان در قشرهایی مانند: شرکت نفت و گاز، فرهنگیان، سایر ادارات و بازاریان و عموم مردم ….. فروخته شود.
        
علی‌رغم چنین مصوباتی تاکنون حتی یک سهم از 20 درصد سهام اختصاصی شهروندان گچسانی به آنان داده نشده و سرنوشت این سهام ارزشمند (حدود یک میلیارد و 50 میلیون سهم) در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. در واقع سهام و منافع اختصاصی 20 درصدی مردم گچساران در پتروشیمی این شهر، از سوی برخی افراد و گروه‌های خاص به تاراج رفته است که آقای تاجگردون نماینده پرادعای سابق گچساران به خوبی از این ماجرا آگاه هستند.
 3- تخفیف ویژه سهام 20 درصدی اختصاصی گچسارانی‌ها را کسانی به جیب زده‌اند؟
در یکی از مصوبات دولت دکتر احمدی‌نژاد و بر اساس توافقات حاصله میان فرمانداری و شرکت پتروشیمی، در مقابل همکاری و ارائه زمین مناسب به پتروشیمی گچساران، قرار شد تا 20 درصد سهام اختصاصی شهروندان گچساران با تخفیف ویژه حدود 30 درصدی یعنی هر سهم 70 تومان به شهروندان گچساران واگذار شود.
اما با گذشت بیش از 10 سال از این توافق و مصوبه ارزشمند برای گچساران، هنوز هیچ خبری از واگذاری سهام ارزان پتروشیمی گچساران به شهروندان این شهر نیست!
سهامی که قرار بود با قیمت 70 تومان به شهروندان گچساران واگذار شود، اکنون دارای قیمتی بیش از 1000 تومان است و می‌توانست یک سرمایه‌گذاری بسیار سودمند برای شهروندان گچساران باشد.
به نظر می‌رسد دست‌های پشت‌پرده و مافیای پتروشیمی گچساران تخفیف ویژه شهروندان گچساران در پتروشیمی را نیز به جیب‌های بزرگ خود واریز نموده‌اند.
 4- ماجرای تسهیلات ارزی پتروشیمی گچساران و بدهی چند هزار میلیارد تومانی آن چیست؟
یکی از مسائل عجیب پتروشیمی گچساران به میزان سرمایه‌گذاری ارزی و تسهیلات ارزی در این پتروشیمی برمی‌گردد که علاوه بر اینکه میزان واقعی و دقیق این تسهیلات مشخص نیست، به نظر می‌آید پدرخوانده مافیای این شرکت با یک برنامه دقیق تسهیلات ارزی که در زمان یوروی 1300 تومانی بوده است را طی چند سال گذشته با نرخ 15 هزار تومان محاسبه و به بدهی‌های پتروشیمی گچساران افزوده است!
محاسبات مشکوک تسهیلات ارزی پتروشیمی گچساران را یکی از دلایل بدهی چند هزار میلیارد تومانی این شرکت به هلدینگ خلیج فارس می‌دانند که سبب شده تا افزایش سرمایه بیش از 5 هزار میلیارد تومانی اخیر پتروشیمی گچساران فقط به افزایش سهام هلدینگ خلیج فارس منجر شده و سهم حدود 11 درصدی این هلدینگ در پتروشیمی گچساران به حدود 45 درصد افزایش یابد!
به نظر می‌آید مافیای پتروشیمی گچساران با مدیریت هلدینگ خلیج فارس و کمک برخی افراد خاص طی چند سال اخیر طی معاملات خاصی که میان شرکت‌های خانواده هلدینگ خلیج فارس صورت گرفته، هزاران میلیارد تومان و ده‌ها هزار دلار و یورو را به تاراج برده‌اند.
 5- نقش نمایندگان و فرمانداران سابق و کنونی گچساران در غارت سرمایه‌های گچساران چیست؟
اولین بازخواست پیرامون پتروشیمی باید از آقای غلامرضا تاجگردون باشد که از ابتدای طرح پتروشیمی تاکنون همواره یکی از مطلعین و صاحبان نفوذ در تمامی ارکان این شرکت بوده‌اند.

تاجگردون طی 8 سال دوره نمایندگی خود در مجلس همواره سخن از تخصیص چند صد میلیون ارز برای اتمام پتروشیمی گچساران می‌دادند، اما هرگز معلوم نشد که این چند صد میلیون ارز اختصاصی کجا و چگونه هزینه شده است؟
مصاحبه‌ها و ادعاهای آقای تاجگردون پیرامون واگذاری 20 درصد سهام اختصاصی شهروندان گچساران با شرایط ویژه که نمونه آن در مصاحبه با باشگاه خبرنگاران جوان در سال 1391 بود، تاکنون به نتیجه‌ای نرسیده و ایشان طی 8 سال تسلط اختاپوسی خود بر شهرستان گچساران هرگز به فکر احقاق حق بزرگ مردم گچساران نبودند و بزرگترین ضربه و آسیب اقتصادی را به شهروندان گچساران تحت هدایت و راهنمایی تاجگردون بوده است.
جالب اینکه غلامرضا تاجگردون ارائه تسهیلات صندوق توسعه ملی به پتروشیمی گچساران را منوط به واگذاری 20 درصد از سهام پتروشیمی به عموم مردم به خصوص گچساران می‌دانند و صراحت قانون را در واگذاری سهام به شهروندان اعلام می‌کنند، اما معلوم نمی‌شود گه چرا و چگونه در حالی که هیچ سهمی از پتروشیمی گچساران به مردم واگذار نشده، تسهیلات صندوق توسعه ملی را برای پتروشیمی گچساران دریافت کرده‌اند؟
آقای تاجگردون که خود و بعضی از نزدیکانشان بخشی از مطلعین پشت‌پرده پتروشیمی گچساران هستند و همچنین دو فرماندار سابق و اسبق و فرماندار کنونی باید به سهم خود شفاف سازی کرده و پاسخگوی غارت سرمایه‌های مردم گچساران به نام پتروشیمی گچساران باشند.
 در نهایت از نهادهای نظارتی به خصوص ریاست محترم دادگستری، ریاست دیوان محاسبات و اداره اطلاعات استان کهگیلویه و بویراحمد خواهشمندیم تا نسبت به بررسی و افشای مسائل پشت‌پرده پتروشیمی گچساران اقدام نموده و به خصوص حق 20 درصد سهم اختصاصی شهروندان گچساران را از مافیای پتروشیمی بگیرند.
 ———————————————————–
جمع کثیری از مردم شهرستان گچساران
اول آذرماه ۹۹

منبع: کبنا

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 2 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۲
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

لیشتر من شنبه , ۱ آذر ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۷

اون کسایی که ۸سال سکاندار این شهر ومنطقه بودن وهمه چی رو براخودشون میخکاستن وهنوز هم ول کن نیستن وقراره یکی دیگشون بیاد برا نمایندگی بایدجوابگو مردم باشند

لیشترمن دوشنبه , ۳ آذر ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۴

خداوند جای حق نشسته وهر روز داره خلاف ودزدی هایی که این خانواده کردن رو میشه.کاش این مردم بدبخت این موضوعات رو ببینن.واین خانواده استبدادگر ازشون سواستفاده نکنن