تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۳

صفر بودن بودجه عمرانی استان؛ ادعای تاج‌گردون و رسانه‌های اجاره‌ای برای سرپوشی بر مطالبات بحق مردم/ گپِ گپویی برای فریب افکار عمومی

صفر بودن بودجه عمرانی استان؛ ادعای تاج‌گردون و رسانه‌های اجاره‌ای برای سرپوشی بر مطالبات بحق مردم/ گپِ گپویی برای فریب افکار عمومی
استفاده ابزاری رسانه‌های اجاره‌ای تاجگردون با تلقين به جامعه که بودجه عمرانی استان صفر درصد است به دنبال سياهنمايی و سرپوشانی بر مسايلی بوده که اين روزها بيش از پيش مطالبات مردم محروم از نماينده اسبق است.

خبر بیست؛
سياهنمایی و وارونه جلوه دادن مسايل با اهداف انتخاباتی و منافع شخصی

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبر بیست، در پيامی که غلامرضا تاجگردون و رسانه های اجاره ای ایشان با هدف بزرگنمایی و فريب افکار عمومی منتشر کردند بودجه عمرانی استان را در قالب يک گزارش صفر درصد عنوان کردند که با واکنش رئيس برنامه و بودجه استان مواجه شدند و دروغ بودن این ادعا اثبات شد که بودجه عمرانی استان صفر درصد نيست.
عجیب است که آقای تاجگردون بعنوان کسی که سالها رییس کمیسیون برنامه و بودجه بوده است هیچوقت مستند و با اعداد و ارقام با مردم صحبت نکرده بلکه همواره ادعاهای کوچه بازاری داشته و فقط خواسته مردم را بفریبد.
برخلاف ایشان و برای شفاف سازی در مورد موضوع بودجه عمرانی چند نکته علمی و مستند به سمع و نظر مردم عزيز می رسانم:

۱. اعتبارات تملک دارایی های سرمايه ای يا همان طرح های عمرانی شامل سه بخش اعتبارات طرح های ملی، طرح های استانی و اعتبارات متفرقه می شود.
طی ساليان اخير، سهم اعتبارات مصوب تملک دارایی های سرمايه ای از مصارف عمومی از ۲۴ درصد در سال ۱۳۹۱، به ۱۱ درصد در لايحه بودجه ۱۴۰۰ رسيده است. به عبارت ديگر اين نسبت در لايحه بودجه سال ۱۴۰۰ به ۱۱ درصد تنزل داشته است.(پيوست ۱) اين نسبت در قانون برنامه ششم توسعه برای سال ۱۴۰۰ در حدود ۲۲ درصد پيش بينی شده است.

بنابراين مسبب کاهش بودجه عمرانی خود دولت مورد حمايت تاجگردون ها از سال ۹۱ تا کنون بوده که از مسببان اصلی تصويب در کميسيون تلفيق و مجلس نهم و دهم خود تاجگردون بوده که خود را رفيق شفيق نوبخت در تهيه ساختار بودجه می دانستند بايد پاسخگو باشند که چرا بودجه عمرانی را طی سالهای گذشته کاهش دادند؟

۲. به دليل کسری شديد بودجه تخيلی که با محوريت خود تاجگردون برای سال ۱۳۹۹ بسته شد، مشکلات زيادی از جمله گسترش صف انتظار طرح ها و افزايش فضای رقابت بر سر جذب ميزان بودجه برای بخش عمرانی از طرف استان ها پيش می آيد که اين امر در نهايت موجبات گسترش ساختار رانتی را مهيا ساخته است که جزء اهداف تاجگردون در سالهای گذشته بوده است.

۳. بر اساس بررسی جداول بودجه( پيوست ۲) رشد بودجه عمرانی در کشور به طور ميانگين تقريبا صفر بوده است که دلايل آن تحريم شديد، کاهش درآمدها، از رونق افتادن برخی کارخانجات و شرايط بحرانی کرونايی بوده است که مشاغل زيادی را به رکود برده است و از طرفی نياز به اختصاص هزينه های زياد در بخش پزشکی و بيمارستان ها را دوچندان نموده است.

در اين ميان استفاده ابزاری رسانه های اجاره ای آن هم با تلقين به جامعه که بودجه عمرانی استان صفر درصد است به دنبال سياهنمايی و سرپوشانی بر مسايلی که اين روزها بيش از پيش مطالبات مردم محروم از نماينده اسبق ميباشد که منافع شخصی و گروهی خاص به منافع عمومی ترجيح داده شده و بزرگنمايی ها در عملکرد سالهای اخير با واقعيت مطابقت ندارد. در حقيقت بودجه عمرانی استان صفر درصد نبوده است بلکه *رشد* بودجه عمرانی استان همانند خيلی از استان ها صفر بوده که دلايل آن در فوق ذکر شدند و رسانه های اجاره ای آن را وارونه جلوه دادند. ( جای بسی تعجب است که علاوه بر رسانه ها خود جناب تاجگردون هم یا واقعا نمی داند بودجه عمرانی با رشد بودجه عمرانی فرق دارد و یا عمدا میخواهد مردم را بفریبد!!).
ضمنا در يک مطلب که قبلا ارائه شد اثبات شد که در نبود تاجگردون رتبه استان در بودجه استان ها دو رتبه ارتقا يافت و سهم استان در بودجه استان ها حدود ۲.۲ درصد بوده است.

۴. آقايان تاجگردون( ساسان و غلام) اين روزها برای تبليغات از بودجه سخن می گوييد. در مورد پول های پنهان يا درآمدهای پنهان و رانت هایی که در بودجه سالهای گذشته بوده مناظره نه با فردی که منتخب شماست بلکه منتخب منتقدين شماست را حاضريد داشته باشيد؟ يا همچنان سکوت اختيار می کنيد و با عکس و فيلم و به اصطلاح لری “گپِ گپو” به دنبال فريب مجدد افکار عمومی هستيد؟
تا کنون در هيچ زمينه ای به صورت خانوادگی حاضر به مناظره با سياسيون، نخبگان و عامه مردم نشديد که در نوع خود رکوردی برايتان محسوب می شود!!

در پايان از مخاطبین محترم بابت توجه و وقتی که برای مطالعه مطلب اختصاص داديد تشکر نموده و برايتان از خداوند منان سلامتی خواستارم.
✍️ سيد محمد قاضی نيا – مدرس دانشگاه

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 1
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

لر چهارشنبه , ۱۸ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۷

اقای قاضی زاده کاملا حرفش راست ه اگه ما بچه استان هستیم میدونیم بودجه عمرانی صفره