تاریخ انتشار : یکشنبه ۲۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۸:۱۴

یک گچسارانی سیمرغ فیلم مستند جشنواره فجر را از آن خود کرد+تصاویر

یک گچسارانی سیمرغ فیلم مستند جشنواره فجر را از آن خود کرد+تصاویر

چهل‌ویکمین جشنواره فیلم فجر با برگزاری جشنی شاد و گرم با حضور خانواده بزرگ سینمای ایران به خط پایان رسید؛ برگزارکنندگان «وحدت و همدلی» را محور قرار دادند، جای رویگردانندگان از جشنواره را نیز خالی کردند و با پخش کلیپی آنها را نیز به جشنواره آوردند. به گزارش خبربیست، مراسم اختتامیه چهل و یکمین جشنواره

چهل‌ویکمین جشنواره فیلم فجر با برگزاری جشنی شاد و گرم با حضور خانواده بزرگ سینمای ایران به خط پایان رسید؛ برگزارکنندگان «وحدت و همدلی» را محور قرار دادند، جای رویگردانندگان از جشنواره را نیز خالی کردند و با پخش کلیپی آنها را نیز به جشنواره آوردند.

به گزارش خبربیست، مراسم اختتامیه چهل و یکمین جشنواره فیلم فجر در برج میلاد برگزار شد تا مشخص شود که صاحبان سیمرغ بلورین امسال چه‌کسانی خواهند بود.

برندگان سیمرغ‌ چهل و یکمین جشنواره فیلم فجر را افراد ذیل تشکیل می‌دهند:

سیمرغ جلوه‌های ویژه بصری

سیمرغ بلورین بهترین جلوه‌های ویژه میدانی به حمید رسولیان برای فیلم «غریب» اهدا شد.

رسولیان بعد از دریافت جایزه گفت: من هم مانند آقای لطیفی سیمرغ خودم را به خانواده شهدا تقدیم می‌کنم و جایزه‌ام را به خانواده شهید آرمان علی‌وردی تقدیم می‌کنم.

سیمرغ بهترین چهره‌پردازی

سیمرغ بلورین بهترین چهره‌پردازی نیز به شهرام خلج برای فیلم‌های غریب و شماره 10 رسید.

سیمرغ بهترین طراحی صحنه

سیمرغ بلورین بهترین طراحی صحنه به محمدرضا شجاعی برای فیلم‌های شماره 10 و غریب اهدا شد.

سیمرغ بهترین طراحی لباس

سیمرغ بلورین بهترین طراحی لباس نیز به سارا سمیعی برای فیلم یادگار جنوب اهدا شد.

سیمرغ بهترین صدابرداری و صداگذاری

در بخش بهترین صدا سیمرغ بلورین به امیر نوبخت برای صدابرداری و علیرضا علویان برای صداگذاری فیلم یادگار جنوب اهدا شد.

سیمرغ بهتربن فیلم مستند چهلم و یکمین جشنواره فیلم فجر به فرشاد افشین‌پور مستندساز گچسارانی که اصلیتی شادگانی(روستایی از توابع باشت) دارد به فیلم حیات وحش زاگرس تعلق گرفت.

سیمرغ بهترین تدوین

سیمرغ بلورین بهترین تدوین به میثم مولایی برای فیلم «چرا گریه نمی‌کنی؟» رسید.

مولایی پس از دریافت جایزه گفت: با تشکر از داوران، این جایزه را به احترام همه دختران و زنان ایران به مادرم تقدیم می‌کنم.

سیمرغ بهترین فیلمبرداری

سیمرغ بلورین بهترین فیلمبرداری به علی‌رضا زرین‌دست برای فیلم «سینما متروپل» اهدا شد.

زرین دست یکی از پرافتخارترین هنرمندان سینمای ایران است. او پس از دریافت جایزه در صحبت‌‌های خود بیان کرد: متروپل فیلم نجیب و شایسته است. از بنیاد سینمایی فارابی قدردانی می‌کنم که برای فیلمی که در توصیف و ستایش سینماست سرمایه‌گذاری می‌کند. این فیلم هیچ جهت سیاسی ندارد. از آقایان باشه‌آهنگر کارگردان و حسینی تهیه‌کننده فیلم تشکر می‌کنم که از من برای فیلمبرداری کار دعوت کردند.

جوایز فیلم اولی‌ها

بخش فیلم اول دو دیپلم افتخار داشت. اولین دیپلم افتخار به لیلی عاج برای کارگردانی فیلم «سرهنگ ثریا» و دومین دیپلم افتخار به بابک خواجه پاشا برای فیلم در آغوش درخت اهدا شد.

سیمرغ بلورین بهترین فیلم اول

سیمرغ بلورین بهترین فیلم اول هم به «اتاقک گلی» به کارگردانی محمد عسگری تقدیم شد.

عسگری کارگردان فیلم اتاقک گلی بعد از دریافت جایزه، بیان کرد: از جشنواره و یک به یک اعضای گروه که در جوانرود سختی کشیدند تشکر می‌کنم و از سرمایه‌گذاران فیلم ممنونم، امیدوارم شرایط برای ساخت فیلم‌های بعدی فراهم شود.

سیمرغ بهترین بازیگر نقش مکمل زن

سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل زن به سارا حاتمی برای فیلم «کت چرمی» اهدا شد.

سیمرغ بهترین بازیگر نقش مکمل مرد

سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد به سجاد بابایی برای بازی در فیلم «استاد» اهدا شد.

این بخش علاوه بر این سه دیپلم افتخار داشت:

اولین دیپلم افتخار به هومن برق‌نورد برای فیلم «سینما متروپل» رسید.

دومین دیپلم افتخار به فرهاد قائمیان برای فیلم «غریب» اهدا شد.

سومین دیپلم افتخار بازیگری به پژمان جمشیدی رسید که در غیابش جانشین تهیه‌کننده فیلم «یادگار جنوب» جایزه او را دریافت کرد.

سیمرغ بهترین بازیگر نقش اول زن

در بخش بهترین بازیگر نقش اول زن، سیمرغ بلورین به پردیس پور عابدینی برای بازی در فیلم «غریب» اهدا شد.

سیمرغ بهترین بازیگر نقش اول مرد

در بخش بهترین بازیگر نقش اول مرد، دو سیمرغ بلورین اهدا شد. در این بخش ابوالفضل پورعرب برای اهدای جایزه به جمع هیئت داوران اضافه شد.

سیمرغ بلورین اول به مجید صالحی برای بازی در فیلم شماره 10 اهدا شد.

مجید صالحی پس از دریافت سیمرغ، صحبت‌های خود را این‌گونه آغاز کرد: به مردم خوی و سوریه و ترکیه تسلیت می‌گویم، آزادی زندانیان را تبریک می‌گویم، از گروه ما کارگردان و تهیه‌کننده تشکر می‌کنم‌. از دبیر جشنواره هم تشکر می‌کنم که گفت دموکراسی است و هر کس دوست دارد بیاید و نیاید. خودمان را مالک ندانیم همه برای ایرانیم و همه هم‌وطن هستیم. من ماشین ندارم و ماشینم را در دوران کرونا فروختم و به مردم کمک کردم. ماشین تارا را که هدیه دادند دوباره به هادی حجازی‌فر می‌سپارم که برای مردم خوی تقدیم کند. جایزه‌ام را هم به احترام همه مادران و زنان و دختران کشور به دخترم می‌دهم.

سیمرغ بلورین دوم بازیگر نقش اول مرد هم به استاد علی نصیریان اهدا شد. فرشاد گل‌سفیدی کارگردان فیلم برای دریافت جایزه به روی جایگاه آمد و سیمرغ او را دریافت کرد. شهیدی‌فر توضیح داد که استاد نصیریان کسالت دارند و آقای خزاعی و دوستان در سازمان سینمایی به ملاقات ایشان رفتند.

سیمرغ بلورین بهترین جلوه ویژه بصری

در بخش بهترین جلوه‌های ویژه بصری، هیئت داوران به دو فیلم جایزه دادند. دیپلم افتخار به امیر ولی‌خانی برای فیلم «غریب‌» رسید سیمرغ بلورین بهترین جلوه ویژه بصری نیز به حسن ایزدی برای فیلم گل‌های باوارده اهدا شد.

بچه‌زرنگ هم سیمرغ گرفت

شهیدی‌فر در بخش بعدی با اشاره به تفاوت جایگاه انیمیشن با سینمای رئال در جشنواره فیلم فجر گفت: امسال ما تنها یک انیمیشن داشتیم که بچه‌زرنگ است که البته در بخش‌های مختلف نامزد شد و حالا هم داوران مایل‌اند که سیمرغ بلورین را به خاطر کیفیت فیلم به آنها اهدا کنند. برای همین سیمرغ بلورین این بخش به حامد جعفری تهیه‌کننده فیلم اهدا شد.

شهیدی‌فر از ابوالفضل پورعرب خواست تا لحظاتی صحبت کند. او گفت: خوشحالم از اینکه یک همدلی در سطح جامعه می‌بینم و انرژی آن به مردم عزیزم و هنرمندانی که داوری کردند و مسئولانی که سعی کردند دشمنان به ما نخندند تزریق شد. بچه‌هایی که به هر دلیلی نیامدند، باید بگویم آنها جوان هستند و ما هم اشتباهاتی کرده بودیم، باید ببخشیم. باید ببخشیم تا آن‌ها هم یاد بگیرند. حاتمی‌کیا ایستاد و گفت من دولتی هستم و حالا کسی از او نمی‌ترسد. او می‌خواهد فیلم خود را بسازد. ممنونم که تشریف آوردید. آنهایی که نیامدند ان‌شاءالله سال بعد آن‌ها را می‌بینیم.

سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه

سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه هم به بابک خواجه‌پاشا برای فیلم «در آغوش درخت» اهدا شد.

بابک خواجه‌پاشا بعد از دریافت جایزه گفت: با افتخار این سیمرغ را در طاقچه خانه‌ام خواهم داشت. سیمرغی که رضا میرکریمی، مجید مجیدی، بهرام بیضایی و همه بزرگان به خانه بردند. افرادی که فرهنگ ما را با سینما در جهان معرفی کردند‌. سینمای ما ارزشمند است؛  اگر اعتراض و انتقادی داریم قطعا سینما و تئاتر بهترین ابزار مدنی برای اعتراض ما است. نباید سینما را تحریم کرد؛ هنر تحریم‌کردنی نیست. تمام قد در خدمت مردم شریف ایران، زنان و دختران آزاده ایران و خانواده شهدا خصوصا خانواده «عشقم، شهید مهدی باکری» هستم.

سیمرغ بلورین بهترین موسیقی فیلم

مسعود سخاوت دوست سیمرغ بلورین بهترین موسیقی فیلم را برای فیلم «عطرآلود» گرفت.

سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی

برای اهدای جوایز بهترین کارگردانی وزیر فرهنگ و رئیس سازمان سینمایی و دبیر جشنواره فیلم فجر روی جایگاه آمدند و هیئت داوران هم اضافه شدند.

در ادامه، سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی به محمدعلی باشه‌آهنگر برای فیلم «سینما متروپل» اهدا شد.

باشه آهنگر بعد از دریافت جایزه خود گفت: از داوران و تیم تلاشگر متروپل و از بنیاد سینمایی فارابی تشکر می‌کنم‌.

وی با نقل یک خاطره صحبت‌های خود را ادامه داد و گفت: خاطره کوچکی می‌گویم امیدوارم سوءبرداشت از آن نشود. در زمان جنگ گاهی گردانی می‌خواست به عملیات برود میدان مینی در برابرش می‌دید که با وجود شناسایی قبلی، دیده نشده بود. بچه‌ها آن موقع نمی‌دانستند با این مین‌ها چه کار کنند؟ خدا شهید پازوکی را رحمت کند؛ او می‌گفت گاهی میدان مین درست می‌کنیم و بعد نقشه در اختیار نداریم که آن را خنثی کنیم.

وی اضافه کرد: ما امسال دچار این میدان‌های مین شده بودیم. گاهی متوجه آن نشده بودیم، گاهی خودمان چیده بودیم و گاهی دشمن زرنگی کرده بود و از آن استفاده می‌کرد. امسال با حادثه متروپل شروع شد که نماد بی‌توجهی به ساخت‌وساز بود. آبادان ماه گرفتارش شد و مردم را ناامید کرد.

وی تأکید کرد: بی‌توجهی در بزنگاه‌ها دردسرساز است. بچه‌های ما در خیابان گرفتار شدند که گاهی می‌شد جلوی آن را با دلجویی و عذرخواهی گرفت. اگر ما به شهید سلیمانی اقتدا کرده‌ایم باید بدانیم که او چه می‌گوید: او می‌گوید همه اینها بچه‌های ما هستند. ایرانی و مسلمان‌اند. باید از تمام مردم ایران عذرخواهی کرد. از تک تک مردم ایران که بچه‌های آنها روی زمین افتادند، از نیروهای امنیتی عذرخواهی می‌کنم.

باشه آهنگر خاطرنشان کرد: این کشور برای همه است اگر دیر شود جمع شدنی نیست.

او درباره زلزله خوی نیز نکاتی را بیان کرد و گفت: وقتی آبادان گرفتار جنگ بود، آذربایجانی‌های عزیز مثل مهدی و حمید باکری‌ به ما کمک کردند؛ الان آذربایجان گرفتار زلزله است؛ من چیزی به جز این جایزه ندارم که تقدیم کنم. امیدوارم زنده باشم و درباره قفقاز فیلم بسازم.

سیمرغ بلورین جایزه ویژه هیأت داوران

سیمرغ بلورین جایزه ویژه هیأت داوران به فیلم سینمایی «اتاقک گلی» به تهیه‌کنندگی داود صبوری اهدا شد.

سیمرغ بلورین بهترین فیلم

سیمرغ بلورین بهترین فیلم به فیلم سینمایی «سینما متروپل» به تهیه‌کنندگی سیدحامد حسینی رسید.

سیمرغ بلورین ویژه دبیر جشنواره فیلم فجر

سیمرغ بلورین ویژه دبیر جشنواره فیلم فجر نیز به فیلم «گل‌های باوارده» اهدا شد.

جایزه «آرمان» از طرف شهردار تهران

جایزه ویژه شهردار تهران با عنوان «آرمان» به فیلم «اتاقک گلی» به تهیه‌کنندگی داود صبوری و کارگردانی محمد عسکری اهدا شد.

«هوک» سیمرغ بین‌الملل را برد

اهدای جوایز بخش بین‌الملل با بخش بین‌الادیان آغاز شد. برای اهدای جایزه این بخش نوری وزیر آموزش و پرورش، جوادی مدیر بنیاد سینمایی فارابی و سید نظام‌الدین موسوی سخنگوی هیئت رئیسه مجلس در جایگاه حاضر شدند و علی بو زید از لبنان داور این بخش جایزه این بخش را به فیلم «هوک» به کارگردانی حسین ریگی اهدا کردند.

در ادامه بازیگران کودک فیلم نیز به روی جایگاه آمدند و تقدیر شدند. ریگی کارگردان فیلم حضور نداشت و نماینده او جایزه را دریافت کرد.

 

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.